Halo kommer till Playstation

För nästan tjugofem år sedan var Halo en av kronjuvelerna för Xbox och spelet som sålde otaliga gigantiska svarta klumpar till konsoler. Jag köpte min främst för Morrowind och Dead or Alive 3, men fick med Halo på köpet. Och visst, det var fantastiskt. Jag spelade tvåan och trean också innan jag började bli less på konceptet.

På bara de senaste åren har saker förändrats och Xbox har mer eller mindre imploderat. Flera större titlar har börjat hamna på andra format och nu har det otänkbara hänt. Halo: Campaign Evolved (vilket är ett extremt korkat namn) är en fullständig remake av det första spelet, och det kommer till Playstation 5.

Det ser onekligen väldigt trevligt ut, men mycket har som sagt hänt. Microsoft satsar numera fullständigt på AI-teknik, och det ska bli intressant att se hur mycket av det här spelet som faktiskt är gjort av människor. Jag tror inte att jag lär spela det i vilket fall som helst, utan det är mest bara en fascinerande situation.