Inte så pjåkig Dead or Alive-design

Inte för att jag blev särskilt hypad när den allra första tjuvtitten på Dead or Alive 5 innehöll Hayabusa och Hayate som slog varandra in i väggar uppe på ett tag, och inte när de rätt ointressanta Hitomi och Ayane dök upp heller. Men nu när det finns lite bilder som mer tydligt visar upp de nya modellerna finns det faktiskt lite hopp. Den här serien har använt precis samma design alldeles för länge, och modeller som fungerade bra i Dead or Alive 2 för elva år sedan kändes inte lika heta 2006 eller senare, trots lite fler polygoner. Men nu verkar Tecmo ha tagit ett steg till.

Möjligen ser de fortfarande rätt likadana ut med tanke på att Hitomi har tyskt påbrå, men jag gillar den aningen mer realistiska designen och att de har lite mer levande ansiktsuttryck. Och Ayane ser betydligt hetare ut än förut. Jag väntar dock med någon slutgiltig hype tills jag har sett Tina, som är den enda i den här serien jag någonsin har gillat som fightingfigur.

Jag hoppas också att de totalt glömmer bort det missfoster som var Dead or Alive 4 och återgår till spelkänslan i trean. Del ett och två köptes mest som ploj, men del tre var faktiskt ett genuint bra fightingspel och tillsammans med Halo och Morrowind anledningen till att jag köpte en Xbox. Mer fokus på roliga kombinationer och mindre fokus på spektakulära banor med slumpmässiga element, eller enformiga tag team-attacker.

Lämna ett svar