Det har gjorts några försök till Mega Man-figurer genom åren, men oftast har det rört sig om någon enstaka av själva Mega Man eller X. Nu håller Jada Toys på med en relativt ambitiös satsning med både titelkaraktären och en massa Robot Masters. För ovanlighetens skull är de inte heller vansinnigt dyra. Visst, allt är relativt, men trots en ganska usel valutakonvertering går de här figurerna på ungefär 400 kronor styck.

För de pengarna får man en ganska liten, kompakt figur med massor av leder. Plasten är av det lite mjukare slaget som i teorin borde göra figurerna mer hållbara, men i gengäld gör det också att lederna är tröga att vrida på, och ibland känns det som att man kommer att slita av något. Båda figurerna har separata huvuden med lite andra ansiktsuttryck, och i Elec Mans fall en något annorlunda design på ögonen. De har också olika alternativ för händer. Många av delarna återanvänds vilket är klokt, för många av karaktärerna har ju återkommande designinslag.
Jag gillar båda, men jag känner inget större behov att köpa på mig hela sortimentet. De första tre Mega Man-spelen var stora favoriter och jag rådiggade alla Robot Masters under några år, men inte så pass att jag vill lägga flera tusen på att samla ihop samtliga. Just nu saknas en hel del figurer, och det återstår att se om Jada Toys kommer att fylla ut hela utbudet. Någonstans måste det rimligtvis vara slut på efterfrågan, och jag hoppas att de inte börjar ge sig på Mega Man 4-6 innan de har kompletterat de som folk mer troligen vill ha. Kommer det en Crash Man blir det absolut ett köp, och jag skulle troligen inte heller säga nej till Guts Man, Quick Man, Heat Man eller Metal Man. Men kommer jag att lägga 400 kronor på Centaur Man eller Bright Man? Sannolikt inte.
